e-biletylotnicze.pl
SkyEurope Airlines potwierdza finansowanie dłużne dostawy czterech samolotów Boeing 737-700 w 2007 r.

 • SkyEurope Airlines podpisał umowę z Bank of Scotland Corporate, przewidującą opłacenie przez bank zaliczki na poczet przyszłych dostaw oraz udzielenie długoterminowego kredytu na sfinansowanie przewidzianej na drugą połowę 2007 r. dostawy czterech nowych maszyn typu Boeing 737-700NG.

  SkyEurope zobowiązał się do zakupu szesnastu tego typu samolotów od firmy Boeing, a także nabył prawa do zakupu kolejnych szesnastu maszyn. Dostawa pierwszych dwunastu samolotów, z których cztery stanowią już część floty SkyEurope, ma zostać sfinansowana leasingiem operacyjnym uzyskanym od GECAS. Pozostałe cztery maszyny, których dostawa przewidziana jest na rok 2007, o łącznej wartości 220 mln USD wg cen producenta, będą pierwszymi samolotami stanowiącymi bezpośrednią własność SkyEurope, a ich finansowanie zostanie wykazane w bilansie spółki. Zgodnie z tendencją obserwowaną w całej grupie spółek porównywalnych, SkyEurope zamierza, nabywając nowe samoloty, dążyć do równowagi pomiędzy liczbą samolotów posiadanych na własność i użytkowanych w ramach leasingu.

  Peter Atherton, Dyrektor ds. Finansowania Lotnictwa w Bank of Scotland, powiedział, “Wyrażamy nasze zadowolenie z faktu, iż mogliśmy wesprzeć rozwój SkyEurope w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez zawarcie tej innowacyjnej transakcji. Dynamiczny rozwój gospodarczy w tym regionie stanowi dla nas zachętę na przyszłość.”

  „Zorganizowanie przez nas odpowiednio rozłożonego w czasie i skoordynowanego finansowania floty ma duże znaczenie zarówno dla naszych inwestorów, jak i dla Zarządu Spółki. Dostawa samolotów ma wprawdzie nastąpić dopiero w przyszłym roku, jednak naszym celem jest zagwarantowanie pewnego finansowania zaliczki. Podpisując z Bank of Scotland umowę w sprawie finansowania obu elementów transakcji, korzystamy z efektu skali, który ma zasadnicze znaczenie dla tanich przewoźników, do których zalicza się nasza Spółka,” twierdzi Alain Skowronek, Prezes Zarządu SkyEurope.

  Dyrektor Generalny SkyEurope Christian Mandl dodaje: „Jesteśmy mile zaskoczeni pozytywnymi reakcjami ze strony wielu instytucji finansowych, które były zainteresowane finansowaniem zakupu samolotów. Jednak oferta Bank of Scotland zawiera szereg elementów zapewniających naszej Spółce elastyczność w kluczowych obszarach. Współpraca z instytucją finansową o tak imponującym doświadczeniu przy okazji naszego pierwszego „bezpośredniego” zakupu samolotów jest dla nas ogromną przyjemnością.”

  Rolą Spectrum Capital London Limited, działającego w charakterze doradcy finansowego SkyEurope, jest strukturyzacja i zorganizowanie finansowania przez Bank of Scotland zaliczki na poczet dostaw samolotów oraz kredytu długoterminowych. Doradcą prawnym SkyEurope jest firma Linklaters, zaś Denton Wilde Sapte pełni funkcję doradcy Bank of Scotland.

  Podpisanie dokumentacji prawnej dotyczącej obu transakcji jest spodziewane do końca czerwca 2006 r.